سفید شدن مو

 

سفیدشدن مو

رنگ مو نتیجه انتقال رنگدانه ملانین از ملانوسیت ها (سلول های رنگدانه ساز پوست) به سلول های زایای مو واقع در ریشه (پیاز) مو است. رنگ مو می تواند از رنگ سیاه تا بلوند تغییر نماید. سفید شدن موها در اکثر افراد موجب ایجاد حس یأس و نامیدی شده و نشانه پیری زودرس، استرس و یا فکرکردن زیاد تلقی می گردد.
سفید شدن موها بر دو نوع است:
الف) سفید شدن طبیعی مو در سنین پیری که عادی و نرمال است.
ب) سفیدشدن زودرس مو
سفیدی زودرس مو در بسیاری از موارد یک خصیصه ژنتیکی بوده و در این موارد بدون علت خاص، دائمی، غیرقابل برگشت و معمولاً غیرقابل درمان می باشد. در این گونه موارد از نظر تعریفی شخص سفیدپوست زودتر از ۲۰ سالگی و فرد سیاه پوست قبل از ۳۰ سالگی دچار سفیدی موها می گردد.
گاهی مواقع سفیدی زودرس مو دارای علت خاصی می باشد مانند کمبود ویتامین ها، بیماری های تیروئید، امراض سیستم ایمنی، مصرف دخانیات، کم خونی، مصرف برخی داروها (مثل کلروکین) و رژیم های سخت و طولانی مدت. برخی افراد فکرمی کنندکه یک فشار عصبی شدید و یا استرس ناگهانی می تواند موجب سفیدی موها گردد ولی از نظر علمی این مطلب به اثبات نرسیده است. مصرف برخی شامپوها و مواد شیمیایی هم می تواند بر روند سفیدشدن موها تأثیر بگذارد.
تنها راه رفع ظاهری سفیدی مو استفاده از رنگ مو است. یک مطلب خوشحال کننده برای این افراد این است که موهای آنها نریخته و تا سنین بالا آنها را خواهندداشت.

کاشت مو سوالی دارید؟
مشاوره رایگان
021-22381003
0912-0237022