کلاه گیس ها و ترمیم مو

کلاه گیس ها و ترمیم مو

 

کلاه گیس

تکه مو

ارتباط کلاه گیس با کاشت موی طبیعی

 

کلاه گیس

 

یکی از راه های پوشانیدن ظاهری طاسی سر در افرادی که مقدار زیادی از موهای خود را از دست داده اند (که معمولاً ناشی از بیماری به نام آلوپسی توتالیس ویا شیمی درمانی سرطان است) استفاده از کلاه گیس است هر چند که از دید افراد معمولی جامعه، کلاه گیس برای مردان شایسته نبوده و اغلب این افراد مورد تمسخر دیگران قرار می گیرند و همین مطلب موجب ایجاد یک ترس و اضطراب دائمی و سرافکندگی فرد می گردد. در مقابل خانم ها بسیار راحت تر از کلاه گیس استفاده کرده و فرهنگ جامعه هم کلاه گیس را برای خانم ها می پسندد و عیبی برای آن نمی بیند.
در سال های اخیر تکنولوژی ساخت و تهیه کلاه گیس بسیار پیشرفت کرده است و در اکثریت موارد کسی متوجه استفاده فرد از آن نمی شود.
کلاه گیس های مدرن از جنس آکریلیک بوده و بسیار سبک هستند و بی نهایت طبیعی بنظر می رسند ولی مشکل آنها این است که فرد کمی احساس گرما در سرش می کند . شما می توانید این کلاه گیس ها را بشویید ولی مواظب باشید که از سشوار استفاده نکنید زیرا حرارت می تواند باعث فرفری شدن موها شده یا حتی آنها را ذوب کند. استفاده از این کلاه گیس ها در زیر باران اشکالی ندارد.
نظر به تنوع رنگ و مدل در کلاه گیس های آکریلیک، تهیه آنها بسیار ساده است و در نظر داشته باشید که کلاه گیس را بایستی هر ۹ – ۶ ماه تعویض نمود. اکثر افراد دو عدد کلاه گیس دارند که یکی از آنها زاپاس است. در صورتیکه سر کاملاً طاس باشد می توان برای استقرار محکمتر کلاه گیس بر روی سر از قطعات چسب دار مخصوص ( Adhesive Pad ) استفاده نمود.
برخی افراد ترجیح می دهند که از کلاه گیس دارای موهای طبیعی ( Real Hair Wig ) استفاده نمایند. قیمت این کلاه گیس ها نسبت به نوع قبلی خیلی گرانتر بوده ولی حسن کلاه گیس با موهای طبیعی این است که می توان آن را هر ۴ – ۳ سال عوض کرد. این کلاه گیس ها را نمی توان شست و لذا در باران نمی توان از آنها استفاده کرد و بطور کلی استفاده از آنها در مقایسه با نوع آکریلیک مشکلات بیشتری دارد.
نکته جالب توجه این است که در چند روز اول استفاده از کلاه گیس، فرد استفاده کننده احساس بدی دارد و فکر می کند که همه در حال نگاه کردن به او هستند ولی با تکرار استفاده و عادت کردن به آن این مسئله منتفی می گردد .
اگر به کلاه گیس خود کاملاً عادت کرده اید اشکالی ندارد که آن را در خانه هم بر سرتان بگذارید و حتی با آن به رختخواب بروید. در مهمانی ها استفاده از کلا ه گیس اصلاً احساس ناراحتی و شرمساری نکنید و به یاد داشته باشید که اولاً به غیر از شما افراد زیادی هستند که کلاه گیس دارند و ثانیاً خیلی از افراد از چیزهای مصنوعی مانند ناخن مصنوعی ، سینه ( پستان ) مصنوعی و دندان مصنوعی استفاده می نمایند.

 

 

تکه مو

 

گاهی برای ریزش موها در یک منطقه بهتر است که از یک تکه مو استفاده شود. اگر در انتخاب موهای مورد مصرف کاملاً دقت شده و آنها دقیقاً شبیه موهای نرمال اطرافشان باشند، استفاده از تکه مو برای فرد فوق العاده مسرت بخش و مفید خواهد بود.
گاهی برای فیکس کردن تکه مو در محل طاس از چیزهایی شبیه بخیه و غیره استفاده می شود ولی خطر این اقدامات ( از قبیل التهاب و عفونت پوست سر) زیاد بوده و لذا بهتر است که استفاده نشوند. در حال حاضر با استفاده از چسب های پیشرفته می توان تکه مو را به پوست سر و موهای اطراف متصل کرد و از حرکت آن جلوگیری نمود. برای تنظیم محل تکه مو در سر لازم است که هر ۸ – ۶ هفته آن را مرتب کرد ( این مسئله بدلیل رشد موهای اطراف تکه مو است)کلاه گیس ممکن است بصورت کامل بوده و روی سر قرار گیرد و یا اینکه تارهای مو بصورت تک به تک و یا دسته ای به طرق گوناگون مانند چسب، کلیپس، مواد اتصال دهنده، بافتن و غیره به موهای قبلی فرد و یا پوست سر متصل گردند. موهای مورد استفاده در کلاه گیس می توانند مصنوعی و یا طبیعی باشند. مسلم است که موهای طبیعی بسیار بهتر و البته گران تر می باشند.
عیب کلاه گیس کامل این است که هر لحظه امکان افتادن آن رفته و لذا فرد از ترس این مسئله و مسخره شدن توسط دیگران همواره مضطرب و نگران می باشد. نمایش فیلم های کمدی با همین مضمون بر این مطلب دامن می زند. در ضمن فرد دارای این مدل کلاه گیس نمی تواند در مکان هایی مثل استخر، مناطق بادخیز و غیره حضور داشته باشند.
در مواقعی که موهای کلاه گیس توسط کلیپس به موهای قبلی فرد متصل شده اند، کشش مداوم وارده به موهای موجود شخص باعث می شود که در درازمدت منطقه فوق دچار طاسی شود. استفاده از چسب هم مقداری کثیف کاری داشته و از سوی دیگر باعث خراب شدن زودهنگام کلاه گیس می گردد.

 

 

h-22

 

 

طاسی ناشی از اتصال کلیپس کلاه گیس

 

در روش دیگر یک یا دو تار مو به قسمت انتهایی موی موجود فرد گره زده شده و به این ترتیب تعداد موهای موجود در روی سَر دو تا سه برابر می گردد. مسلم است که با رشد موی فرد، گره فوق هم به سمت بالا حرکت می کند و لذا بایستی مجدداً این گره به سمت پایین کشانیده شود و این کار را باید هر چند هفته یکبار تکرار کرد. گره زدن ها و پایین کشیدن های مرتب، در طولانی مدت موجب سست شدن موهای موجود فرد شده و به کم پشتی موها دامن می زند.
به نظر مؤلف استفاده از کلاه گیس فقط در مواردی جایز است که طاسی فرد بسیار شدید و وسیع بوده و بانک موهای پشت سر وی هم ضعیف و اندک می باشد. در این موارد کلاه گیس انتخاب خوبی برای شخص بوده و اگر وی با طاسی سرش به هر دلیل مشکل دارد، استفاده از آن توصیه می گردد.

ارتباط کلاه گیس با کاشت موی طبیعی

گاهی فرد برای پوشانیدن ظاهری یک طاسی نه چندان شدید و وسیع در سرش متوسل به کلاه گیس شده و مدتی از آن استفاده می کند بدین معنی که شخص با کلاه گیس خود را به جامعه معرفی کرده و بدین ترتیب در انظار ظاهر می شود. پس از مدتی وی از کلاه گیس و مشکلات آن خسته شده و تصمیم به انجام کاشت مو می گیرد. این فرد با کسی که از کلاه گیس استفاده نکرده و با طاسی سرش در انظار ظاهر شده است، تفاوت های بسیاری داشته و یکسری مشکلات بر سر راه کاشت موی وی وجود دارد. اکثر این مشکلات به جنبه های روانشناسی و احساسی فرد برمی گردد. با توجه به اینکه برای انجام کاشت مو اکثراً لازم است که موها تراشیده شوند و از طرفی معمولاً کلاه گیس به موهای قبلی فرد متصل شده است، لذا مشخص است که پس از کاشت مو دیگر نمی توان از کلاه گیس استفاده شده و این مطلب موجب بروز مشکلاتی برای فرد از نظر برخورد اجتماعی وی گردد.
از سوی دیگر تراکم موهای کلاه گیس بسیار بیشتر از تراکمی است که با یک یا دو جلسه کاشت موی طبیعی ایجاد شده هر چند که این تراکم بالا به قیمت ظاهر غیرعادی و مصنوعی کلاه گیس بدست می آید. تراکم کمتر کاشت مو گاهی موجب پشیمانی فرد از انجام کاشت مو شده و سخنان نیش دار اطرافیان هم به آن دامن می زند.
به نظر مؤلف در موارد فوق بهتر است فرد موهایش را تراشیده و کلاه گیس را کنار بگذارد و چند ماه با این وضعیت در اجتماع ظاهر شود تا هم از نظر احساس شخصی و هم از لحاظ برخورد اجتماعی آمادگی پذیرش نتایج کاشت مو را داشته باشد و بدین ترتیب از مشاهده موهای طبیعی بر روی سرش بسیار راضی خواهد شد و مشکلی پیش نخواهد آمد.

کاشت مو سوالی دارید؟
مشاوره رایگان
021-22381003
0912-0237022